„MOLINUKAI“ IR „MOLINUKAS“

molis„Molio nevalgysi, koše nelipdysi.“, – ši ir dar daugelis kitų  lietuvių liaudies patarlių pasako koks svarbus molis žmonėms, kaip jis naudojamas. Lietuvoje rankomis lipdytų gaminių istorija siekia net ketvirtą tūkstantmetį prieš Kristų. Tai buvo įvairūs maisto produktų laikymo, gaminimo, valgymo ir netgi įkapių indai. Šiuos gaminius daugiausiai lipdė moterys, diegdavo židiniuose ir laužuose.

Keičiantis žmonių visuomenei, vykstant jos raidai, keitėsi ir molio naudojimo bei pritaikymo paskirtis. Išsivystė molio gaminių šaka – keramika. Jos gamybos ciklą sudaro žaliavos paruošimas, tai yra lipdymas rankomis, džiovinimas, degimas, glazūravimas ir džiovinimas. Keramikos gaminius kuria ne tik menininkai.  Molis kaip terapijos priemonė, sugerianti blogas emocijas mėgstama įvairaus amžiaus keramikos būrelių ir studijų dalyvių. Mokslininkai yra pastebėję, kad judesiai, kuriuos atliekant dalyvauja smulkieji kūno raumenys (pirštų, riešo, akių) padeda vystytis vaiko kalbos raidai, smegenų veiklai. Aktyvinant pirštų pagalvėles, skatinamas kalbos vystymasis, nes jose esantys nervų centrai susiję su galvos smegenų zonomis atsakingomis už kalbą, o kai kurie pirštų ir riešo judesiai susiję su erdviniu suvokimu, intelektine smegenų veikla.

Zarasų „Lakštingalos“ mokyklos Magučių ugdymo skyriuje jau dešimt metų veikia būrelis „Molinukas“, kuriam vadovauja specialioji pedagogė Liuba Venediktova. Jo veikoje dalyvauja lavinamosios klasės mokiniai, pedagogai – Vanda Astrauskienė, Marija Aleksejeva, Jolanta Damaškienė, Viktorija Bagdanavičienė, Marija Švarcienė. Ilgametė būrelio vadovė Liuba papasakojo  „Molinuko“ atsiradimo istoriją. Ieškota Magučių ugdymo skyriuje jau veikiančios specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų lavinamosios klasės ugdytiniams tinkančių ir patrauklių veiklų. Pedagogai, susipažinę su molio terapija, jo teigiamu poveikiu nusprendė organizuoti užsiėmimus su moliu. Kaip molį prisijaukinti, susidraugauti su juo, įgyti praktinių įgūdžių, kuriuos galėtum pritaikyti įtraukdamas į molio dirbtuvėlių veiklas ugdytinius, pasidalinti su bendradarbiais, vadovė mokėsi iš pedagogų Raimundo Pupeikio, Romualdo Pučeko. Tobulino įgūdžius dalyvaudama projektuose.

Ugdytiniai mielai dalyvauja „Molinuko“ būrelyje, nors siekiant rezultato reikia įdėti daug darbo ir kantrybės. Darbas išsitęsia ne vieną savaitę. Nulipdytą kūrinėlį reikia džiovinti, išdeginti krosnyje, padengti išsirinktos spalvos  glazūra, dar kartą išdeginti. Sukurtais molinukais puošia interjerą, dovanoja svečiams, pradžiugina artimuosius, rengia parodėles. Ši veikla padeda atsiskleisti ir dalyvių kūrybiškumui.

Zarasų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus edukacinėse erdvėse veikia paroda „Molinukas“. Joje eksponuojami Zarasų „Lakštingalos“ pedagogų Astrauskienės Vandos, Svetlanos Novatorovos, Marijos Švarcienės, Liubos Venediktovos ir Magučių ugdymo skyriaus ugdytinių Ignetos, Linos, Luko, Steikinto, Ąžuolo, Deimanto kūrinėliai. Parodoje eksponuojamos knygos „Lietuvių liaudies menas: Keramika“ (sudarytojas P. Galaunė), „Redukcija 2011“ (vertėjas J. Clarke), „Irenos Rutkauskienės keramika“ supažins su keramikos istorija, tradicijomis, raštais, formomis, keramikais.

Aplankyti parodą ir pasigrožėti vazomis ir vazelėmis, padėkliukais, paukšteliais kviečiame iki birželio 30 d.

Zina Černovienė, Zarasų viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos autorės